LCXND4040TKL220MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040TKL220MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND4040TKL220MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND4040TKL220MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040TKL220MDG
Description
FIXED IND 22UH 720MA 290 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 720 mA 290mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
290mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
15MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)