Image for LBXND6060YEL330MMG is not available
LBXND6060YEL330MMG
DigiKey Part Number
587-LBXND6060YEL330MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXND6060YEL330MMG
Description
FIXED IND 33UH 1.4A 183.3 MOHM
Detailed Description
33 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 183.3mOhm Max 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
183.3mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A