LBXND6060MKT1R5NMG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for LBXND6060MKT1R5NMG is not available
LBXND6060MKT1R5NMG
DigiKey Part Number
587-LBXND6060MKT1R5NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LBXND6060MKT1R5NMG
Description
FIXED IND 1.5UH 2.1A 67 MOHM SMD
Detailed Description
1.5 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.1 A 67mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
67mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
69MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A