JMK105BBJ475MV-F
DigiKey Part Number
587-2787-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2787-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2787-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMK105BBJ475MV-F
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
JMK105BBJ475MV-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)