HMF212B7473MGHT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
Knowles Syfer
KEMET
KEMET
0.047 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
HMF212B7473MGHT
DigiKey Part Number
587-HMF212B7473MGHTTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-HMF212B7473MGHTCT-ND - Cut Tape (CT)
587-HMF212B7473MGHTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMF212B7473MGHT
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HMF212B7473MGHT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)