HK1608R12J-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 3,794
Datasheet
Similar
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
120 nH Semi-Shielded Multilayer Inductor 300 mA 1.2Ohm Max 0603 (1608 Metric)
HK1608R12J-T
DigiKey Part Number
587-1558-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HK1608R12J-T
Description
FIXED IND 120NH 300MA 1.2 OHM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HK1608R12J-T Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
500MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
50 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)