FBMH1608HM102-TV
DigiKey Part Number
587-3820-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3820-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3820-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FBMH1608HM102-TV
Description
FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 4LN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 350mOhm
EDA/CAD Models
FBMH1608HM102-TV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Rating (Max)
600mA
DC Resistance (DCR) (Max)
350mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Impedance @ Frequency
1 kOhms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)