EMK107BJ225KA-T
DigiKey Part Number
587-1430-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1430-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1430-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMK107BJ225KA-T
Description
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EMK107BJ225KA-T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)