SMBJ20CAHR5G is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2,248
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
32.4V Clamp 19.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
SMBJ20CAHR5G
DigiKey Part Number
SMBJ20CAHR5G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ20CAHR5G
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.4A