SMB10J28CAHR5G
DigiKey Part Number
SMB10J28CAHR5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J28CAHR5G
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 22A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
22A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V