SMB10J17AHR5G
DigiKey Part Number
SMB10J17AHR5GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMB10J17AHR5G
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AA
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 36.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V