SMAJ18CAHR3G
DigiKey Part Number
SMAJ18CAHR3GTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ18CAHR3GCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ18CAHR3GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18CAHR3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V