BZX84C18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,789
Datasheet
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 11,807
Datasheet
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
Comchip Technology
Zener Diode 18 V 300 mW ±6.39% Surface Mount SOT-23
SOT-323
BZX84C18
DigiKey Part Number
1801-BZX84C18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C18
Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6.39%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms