BZX585B6V2H RSG
DigiKey Part Number
1801-BZX585B6V2HRSGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-BZX585B6V2HRSGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-BZX585B6V2HRSGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585B6V2H RSG
Description
SOD-523F, 200MW, 2%, 6.2V, ZENER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2.7 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms