BZX584B5V1 RSG
DigiKey Part Number
1801-BZX584B5V1RSGTR-ND - Tape & Reel (TR)
1801-BZX584B5V1RSGCT-ND - Cut Tape (CT)
1801-BZX584B5V1RSGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX584B5V1 RSG
Description
DIODE ZENER 5.1V 150MW SOD523F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 150 mW ±2% Surface Mount SOD-523F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX584B5V1 RSG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-523F
Power - Max
150 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms