BZV55C12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Diotec Semiconductor
In Stock: 17,516
Datasheet
Zener Diode 12 V 500 mW ±5% Surface Mount Mini MELF
BZV55C12
DigiKey Part Number
1801-BZV55C12TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C12
Description
DIODE ZENER 12V 500MW MINI MELF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BZV55C12 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Mini MELF
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms