BZT52C15 RHG
DigiKey Part Number
BZT52C15RHGTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C15RHGCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C15RHGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C15 RHG
Description
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123F
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C15 RHG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms