1.5KE82AH
DigiKey Part Number
1801-1.5KE82AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE82AH
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
113V Clamp 13.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
EDA/CAD Models
1.5KE82AH Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70.1V
Voltage - Breakdown (Min)
77.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V