SPH18R1LM4H-1
DigiKey Part Number
6017-SPH18R1LM4H-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
6017-SPH18R1LM4H-1CT-ND - Cut Tape (CT)
6017-SPH18R1LM4H-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPH18R1LM4H-1
Description
SPH18R1LM4H-1
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Hz ~ 10 kHz Digital, PDM Microphone MEMS (Silicon) 1.65 V ~ 1.98 V Omnidirectional (-37dB ±1dB @ 94dB SPL) Solder Pads
Category
S/N Ratio
68.5dB
Manufacturer
Syntiant
Voltage - Rated
1.8 V
Series
Voltage Range
1.65 V ~ 1.98 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
185 µA
Part Status
Active
Port Location
Bottom
Type
MEMS (Silicon)
Termination
Solder Pads
Output Type
Digital, PDM
Size / Dimension
0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm)
Direction
Omnidirectional
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Frequency Range
10 Hz ~ 10 kHz