RXQ101M2WBK-1840S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Surge
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
RXQ101M2WBK-1840S
DigiKey Part Number
4403-RXQ101M2WBK-1840S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ101M2WBK-1840S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C