KS100DU-1900500
DigiKey Part Number
4797-KS100DU-1900500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KS100DU-1900500
Description
AC/DC ADAPTER 19V 95W LPS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 95 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
Supirit Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.02" L x 2.36" W x 1.50" H (153.0mm x 60.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
19V
Approval Agency
CCC, CE, cULus, FCC, KCC, LPS, PSE, RCM
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
60335-1; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
95 W