CHNR8060-221M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR8060-221M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR8060-221M-00000
Description
FIXED IND 220UH 820MA 884 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 820 mA 884mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
884mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)