CHNR5040-560M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR5040-560M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
CHNR5040-560M-00000
Description
FIXED IND 56UH 800MA 494 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 800 mA 494mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
494mOhm
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" L x 0.197" W (5.00mm x 5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1A
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)