CHNR1050-221M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR1050-221M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Chipsen
Manufacturer Product Number
CHNR1050-221M-00000
Description
FIXED IND 220UH 1A 675 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1 A 675mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
675mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.8A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)