BBBD-024G1063BCLI-C
DigiKey Part Number
4324-BBBD-024G1063BCLI-CTR-ND - Tape & Reel (TR)
4324-BBBD-024G1063BCLI-CCT-ND - Cut Tape (CT)
4324-BBBD-024G1063BCLI-CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BBBD-024G1063BCLI-C
Description
PLUG BTB 0.4MM PITCH - 24 POS SM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
SUPERIOR TECH
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.9mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.025" (0.63mm)