PMD2406PTVX-A-U.GN
PMD2406PTVX-A-U.GN
SUNON P&V Series Fan Overview
PMD2406PTVX-A.U.GN
DigiKey Part Number
259-PMD2406PTVX-A.U.GN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD2406PTVX-A.U.GN
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Vapo-Bearing™ 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD2406PTVX-A.U.GN Models
Category
Noise
45.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
5 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.167 lb (75.75 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.207A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Voltage Range
10 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.640 in H2O (159.4 Pa)