PF40281BX-000U-S99 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sunon Fans
In Stock: 543
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 31.3 CFM (0.876m³/min) 4 Wire Leads
Sunon DR Maglev
Sunon Fans PF Series | Digi-Key Daily
PF40281BX-000U-S99
DigiKey Part Number
259-1666-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF40281BX-000U-S99
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
62.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
10.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.093 lb (42.18 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.900A
Air Flow
31.3 CFM (0.876m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.2VDC
Static Pressure
2.810 in H2O (700.0 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C