MF50101V3-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-MF50101V3-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF50101V3-1000U-A99
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 50mm L x 50mm H Vapo-Bearing™ 8.4 CFM (0.235m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
MF50101V3-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
22.4dB(A)
Series
Power (Watts)
450 mW
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 50mm L x 50mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.037A
Air Flow
8.4 CFM (0.235m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.080 in H2O (19.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C