MF20100V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-2071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF20100V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 20X10MM VAPO 5VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 20mm L x 20mm H Vapo-Bearing™ 1.9 CFM (0.053m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF20100V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
25.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
530 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 20mm L x 20mm H
Weight
0.011 lb (4.99 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.106A
Air Flow
1.9 CFM (0.053m³/min)
Voltage Range
2.8 ~ 6VDC
Static Pressure
0.290 in H2O (72.2 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C