HA40101V4-1000U-G99 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 291
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 5.4 CFM (0.151m³/min) 3 Wire Leads
HA40101V4-1000U-G99
DigiKey Part Number
259-HA40101V4-1000U-G99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA40101V4-1000U-G99
Description
12VDC FAN 40X10MM ALARM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HA40101V4-1000U-G99 Models
Category
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Packaging
Box
Noise
15.7dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
0.38 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
5.4 CFM (0.151m³/min)
Current Rating (Amps)
0.310A
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)