EF40101B2-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-EF40101B2-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF40101B2-1000U-A99
Description
Thermal Products
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 5.5 CFM (0.154m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
EF40101B2-1000U-A99 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
17.7dB(A)
Series
Power (Watts)
450 mW
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.037A
Air Flow
5.5 CFM (0.154m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C