EE40101S1-1000U-999
DigiKey Part Number
EE40101S1-1000U-999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE40101S1-1000U-999
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 8.2 CFM (0.230m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EE40101S1-1000U-999 Models
Category
Power (Watts)
990 mW
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Bulk
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Part Status
Last Time Buy
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Voltage - Rated
Weight
0.036 lb (16.33 g)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.082A
Width
10.00mm
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Air Flow
8.2 CFM (0.230m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C