EE40100S2-1000U-999 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Sunon Fans
In Stock: 5,248
Datasheet
Fan Tubeaxial 5VDC Square - 40mm L x 40mm H Sleeve 7.1 CFM (0.199m³/min) 2 Wire Leads
EE40100S2-1000U-999
DigiKey Part Number
259-EE40100S2-1000U-999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE40100S2-1000U-999
Description
FAN AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EE40100S2-1000U-999 Models
Category
Noise
23.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
600 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.120A
Width
10.00mm
Voltage Range
3.5 ~ 6VDC
Air Flow
7.1 CFM (0.199m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Sleeve
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C