STU10N60M2
DigiKey Part Number
497-13977-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STU10N60M2
Description
MOSFET N-CH 600V 7.5A IPAK
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 7.5A (Tc) 85W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STU10N60M2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
400 pF @ 100 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
85W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-251 (IPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
600mOhm @ 3A, 10V