STPS10L25D
DigiKey Part Number
497-2738-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10L25D
Description
DIODE SCHOTTKY 25V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 25 V 10A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS10L25D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
800 µA @ 25 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
25 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
460 mV @ 10 A