ALTAIR04-900
DigiKey Part Number
497-16143-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALTAIR04-900
Description
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 16SO
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology Up to 166kHz 16-SO
EDA/CAD Models
ALTAIR04-900 Models
Category
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
11.5V ~ 23V
Manufacturer
STMicroelectronics
Frequency - Switching
Up to 166kHz
Packaging
Tube
Fault Protection
Current Limiting, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation
Isolated
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Internal Switch(s)
Yes
Supplier Device Package
16-SO
Voltage - Breakdown
900V
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Flyback
Base Product Number
Voltage - Start Up
13 V