M12-HS1-5KCB2
DigiKey Part Number
374-M12-HS1-5KCB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12-HS1-5KCB2
Description
SEN HALL EFFECT SW NPN CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Magnetic Hall Effect Switch Magnet NPN Connector Cylinder, Threaded - M12
Category
Termination Style
Connector
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Frequency
12 kHz
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3V ~ 24V
Part Status
Active
Must Operate
5.5mT
Type
Hall Effect Switch
Must Release
3.5mT
Output Type
NPN
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C