RVCU2512FT100K
DigiKey Part Number
738-RVCU2512FT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RVCU2512FT100KCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RVCU2512FT100KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCU2512FT100K
Description
RES, HV, 2512, 100 KOHM, 1%, 1W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RVCU2512FT100K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)