RPC2512JT820R
DigiKey Part Number
RPC2512JT820RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RPC2512JT820RCT-ND - Cut Tape (CT)
RPC2512JT820RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC2512JT820R
Description
RES 820 OHM 5% 1.5W 2512
Detailed Description
820 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC2512JT820R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)