RMCF0603FG150R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 104,377
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 1,310
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Bourns Inc.
Panasonic Industry
150 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603FG150R
DigiKey Part Number
738-RMCF0603FG150RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF0603FG150RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF0603FG150RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FG150R
Description
RES 150 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0603FG150R Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)