RMCF01005FT3K60
DigiKey Part Number
738-RMCF01005FT3K60TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RMCF01005FT3K60CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RMCF01005FT3K60DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF01005FT3K60
Description
RES 3.6K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF01005FT3K60 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)