PRNF14FTD11K5
DigiKey Part Number
738-PRNF14FTD11K5TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-PRNF14FTD11K5CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRNF14FTD11K5
Description
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11.5 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial, Radial Bend Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRNF14FTD11K5 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)