SMS24RE3S6
DigiKey Part Number
SOU2200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS24RE3S6
Description
CONN RCPT 24POS 0.2 GOLD PCB
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.528" (13.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.173" (4.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Ingress Protection
IP40
Number of Positions Loaded
All
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
6
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)