SMS12SE3K9
SMS12SE3K9
Interconnect Solutions for the Railway Industry
SMS12SE3K9
DigiKey Part Number
SOU1990-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS12SE3K9
Description
CONN RCPT 12POS 0.2 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMS12SE3K9 Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
16.0µin (0.41µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.528" (13.40mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Ingress Protection
IP40
Number of Positions Loaded
All
Features
Mounting Flange
Pitch - Mating
Current Rating (Amps)
5A
Number of Rows
4
Insulation Material
Thermoplastic, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.200" (5.08mm)