SMS12RDH1
DigiKey Part Number
SOU1208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS12RDH1
Description
CONN RCPT HSG 12POS 5.08MM
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Receptacle 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
SMS12RDH1 Models
Category
Row Spacing
0.200" (5.08mm)
Packaging
Bag
Fastening Type
Locking Ramp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.200" (5.08mm)