BZX84C2V7
DigiKey Part Number
1655-BZX84C2V7TR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZX84C2V7CT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZX84C2V7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C2V7
Description
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.7 V 350 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
350 mW