ME240A2451Q01
DigiKey Part Number
271-ME240A2451Q01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME240A2451Q01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 240 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
8.40" L x 4.25" W x 1.85" H (213.4mm x 108.0mm x 47.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10A
Base Product Number
Power (Watts)
240 W