GE150A1251N01
DigiKey Part Number
271-GE150A1251N01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GE150A1251N01
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
SL POWER / Advanced Energy
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
45.9" (1.17m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.46" L x 2.83" W x 1.46" H (164.1mm x 71.9mm x 37.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
12.5A
Base Product Number
Power (Watts)
150 W