SIT8920BM-32-18E-66.666667
DigiKey Part Number
1473-SIT8920BM-32-18E-66.666667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8920BM-32-18E-66.666667
Description
MEMS OSC XO 66.66667MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
66.666667 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
4.5mA
Supplier Device Package
4-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Output
LVCMOS, LVTTL
Current - Supply (Disable) (Max)
4.3mA