SIT8208AC-G3-33E-37.500000Y is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
37.5 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Top Reasons to Replace Crystals with MEMS Oscillators
SIT8208AC-G3-33E-37.500000Y
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AC-G3-33E-37.500000YTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-G3-33E-37.500000Y
Description
MEMS OSC XO 37.5000MHZ LVCMOS LV
Detailed Description
EDA/CAD Models
SIT8208AC-G3-33E-37.500000Y Models
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
33mA
Size / Dimension
0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
31mA
Voltage - Supply
3.3V